ویزای آمریکا

تعطیلی سفارت آمریکا در ایران پس از انفلاب اسلامی ایران، تا مدت‌ها متقاضیان ویزای آمریکا را با مشکلات زیادی مواجه کرد و هنوز هم بخشی از این مشکلات حل نشده باقی مانده‌اند. مشکل اصلی در مورد این ویزا، مصاحبه‌ای حضوری‌ست که باید در یکی از سفارت‌خانه‌های آمریکا انجام شود و متقاضیان مجبور به اخذ وقت سفارت آمریکا از یکی از کشورهای اطراف ایران هستند. اما از این‌ها که بگذریم به بحث شیرین ویزای آمریکا می‌رسیم که علاقمندان زیادی دارد؛ البته علاقمندی برای اقدام و اخذ این ویزا به هیچ وجه کافی نیست!

انواع ویزای آمریکا

ویزاهای آمریکا هم دو دسته‌اند: مدت‌دار و مهاجرتی؛ ویزاهای مدت‌دار به منظور سفر موقت به آمریکا اخذ می‌شوند و تنوع فراوانی دارند و شاید متقاضیان مسیر راحت‌تری را برای اخذ ویزا پیش رو داشته باشند. اما ویزاهای مهاجرتی به سختی به دست می‌آیند و نیازمند وجود شرایطی خاص هستند که بخش اعظمی از آن‌ها مربوط به امور مالی است. لاتاری یکی از راه‌های کم‌دردسرتر رسیدن به ویزای آمریکاست و همانطور که می‌دانید بیشتر بستگی به بخت و اقبال دارد تا شرایط.

با این حال بهتر است که ویزاهای موقت آمریکا را بشناسید:

  • ویزای B: ویزایی که برای سفر تجاری به آمریکا صادر می‌شود و برای مسافرت‌های کوتاه مدت مناسب است. شرکت در همایش‌های تجاری، همکاری با یکی از شرکت‌های آمریکایی، افتتاح شرکت در آمریکا، افتتاح حساب در بانک‌های آمریکایی و… می‌تواند از دلایل اخذ این ویزا باشد. این ویزا به دو دسته B1 و B2 تقسیم می‌شود و ویزای B2 برای مسافرت‌هایی نظیر استفاده از خدمات درمانی آمریکا، سفر توریستی کوتاه مدت به آمریکا و… مناسب‌تر است.
  • ویزای F: این دسته از ویزاهای آمریکا برای دانشجویان صادر می‌شوند. دو ویزای F1 و F2 در این دسته‌بندی جای دارند و اولی برای دانشجویان علاقمند به ادامه تحصیل در آمریکا صادر می‌شود. شخصی که ویزای F1 دارد، می‌تواند ۲۰ ساعت از هفته را هم به کار در آمریکا مشغول شود. ویزای F2 ویزای همراه است؛ یعنی شخصی که ویزای F1 دارد می‌تواند یک نفر همراه را هم که ویزای F2 با خود به آمریکا ببرد. جالب اینجاست که این شخص نمی‌تواند در ایالات متحده کار کند.
  • ویزای J: این ویزا هم به مانند ویزای F در دسته‌بندی ویزاهای دانشجویی آمریکا قرار می‌گیرد؛ با این تفاوت که ویزای J کوتاه‌مدت‌تر است و دارنده آن مجاز به کار کردن در ایالات متحده نیست. ویزای J2 نیز ویزایی‌ست که برای همراهان صادر می‌شود که می‌تواند همسر و یا فرزندان متقاضی باشند.
  • ویزای M: برای شرکت در دوره‌های کوتاه مدت ( تا ۶ ماه) تحصیلی صادر می‌شود و دقیقاً همانند سایر انواع ویزا، نوع M2 آن برای همراهان است.
  • ویزای I: هنرمندان و خبرنگاران مخاطبان ویزای I آمریکا هستند و برای فعالیت موقت هنری و خبری در امریکا صادر می‌شود.
  • ویزای H1B: این ویزا، ویزای کار در آمریکاست؛ معمولاً کارفرمایان برای جذب کارمند و کارگر از سایر کشورهای جهان، دعوتنامه‌ای منتشر می‌کنند. کارگران می‌تواند با پرینت این دعوتنامه و مدارک شغلی و سوابق کاری‌شان درخواست وزای آمریکا کنند که در صورت رضایت کارفرما و دولت آمریکا، ویزای H1B آمریکا برای آن‌ها صادر می‌شود.
  • ویزای E: سرمایه‌گذارانی که علاقمند به سرمایه‌گذاری در آمریکا هستند، می‌توانند از این ویزا استفاده کنند. ویزای E برای کسانی صادر می‌شود که بتوانند مبالغ زیادی را برای سرمایه‌گذاری به آمریکا ببرند.