وقت سفارت کانادا

کشور کانادا در ایران سفارت‌خانه ندارد!! شاید اصلی‌ترین کسانی که معنای این جمله را کاملاً درک می‌کنند، ایرانیانی باشند که قصد سفر به کانادا دارند و مجبورند برای طی کردن روال اخذ ویزا و گرفتن وقت سفارت کانادا، سفرهای پرهزینه‌ای را تجربه کنند. از سوی دیگر، ایرانیان زیادی مشتاق دریافت ویزای کانادا هستند؛ همه می‌دانیم که سفر به کانادا از اواسط دهه 70 شمسی در ایران رونق گرفت و تا اوایل دهه 90، ایرانیان زیادی مؤفق به دریافت اجازه حضور در این کشور شدند. با این حال، اوضاع بحرانی جهان و آتش جنگ‌هایی که روز به روز در خاورمیانه شعله‌ورتر شد، دامن مسافران کانادا را هم گرفت و سیل مهاجرانی که اروپا و آمریکا را برای پناهندگی انتخاب کرده بودند، این کشورها را به فکر گزینش‌های سفت و سخت‌تری برای صدور ویزا انداخت. بدون شک با وجود این سخت‌گیری‌ها، هنوز هم جمعیت متقاضیان سفر به کانادا بسیار زیاد است؛ اما باید بدانید این جمعیت انبوه که شاید شما هم جزو آن باشید، راه سختی را پیش رو دارند!

وقت سفارت کانادا

وقت سفارت کانادا

سفر به کشورهای واسط برای اخذ وقت سفارت کانادا

اگر شما هم جزو متقاضیان این ویزا هستید، حتماً می‌دانید که برای اخذ وقت سفارت، مجبورید به کشورهای دیگری سفر کنید که کشور کانادا در آن‌ها سفارت‌خانه و کنسول‌گری دارد. مثلاً وقت سفارت کانادا در ارمنستان یکی از انتخاب‌هایی‌ست که ایرانیان زیادی را به سفارت کانادا رسانده است. دو شهر بزرگ ترکیه، یعنی استانبول و آنکارا هم برای گرفتن وقت بسیار مناسب هستند. اگر به این لیست، شهر ابوظبی -پایتخت امارات متحده عربی- را هم بیفزایید، تقریباً تمام سفارت‌خانه‌های کانادا در همسایگی ایران را شناخته‌اید.

البته هر کدام از این شهرها ویژگی‌هایی دارند که بهتر است برای اطلاع به صفحه خود آن‌ها مراجعه کنید. با این حال می‌توان حدس زد که وقت سفارت کانادا در استانبول و ارمنستان انتخاب‌های بهتری هستند؛ چرا که این دو گزینه، می‌توانند در کنار طی کردن روال اخذ ویزا، سفرهای تفریحی مطلوبی را هم برای شما رقم بزنند!

سفارت خانه کانادا

سفارت خانه کانادا

روال اخذ وقت سفارت کانادا

برای اخذ ویزای کانادا می‌توانید از دو طریق اقدام کنید:

 1. مراجعه حضوری به سفارت کانادا: در صورتی که علاقمند به مراجعه حضوری برای تحویل مدارک‌تان به سفارت کانادا هستید، باید مدارک‌تان را به ترتیب موردنیاز ویزای کانادا تکمیل و اقدام به تحویل آن‌ها به یکی از سفارت‌خانه‌های کانادا کنید. دقت کنید که انگشت‌نگاری هم در همین وقت انجام می‌پذیرد و شخص باید حضوراً برای تحویل مدارک به کشور موردنظر مراجعه کند. پس از ثبت‌نام، انگشت‌نگاری و تحویل مدارک، سفارت کانادا یک کد شناسایی برای شما صادر خواهد کرد و پی‌گیری ویزا از طریق همین شناسه صورت می‌گیرد. دقت کنید که در این روش واریز وجه ویزای درخواستی، باید از طریق شعب بانک‌های گارانتی‌شده توسط سفارت در کشور مورد‌نظر انجام شود و فیش بانکی ضمیمه مدارک شود.
 2. ثبت‌نام آنلاین: در این روش، شما باید مدارک‌تان را در سامانه آنلاین سفارت مورد‌نظرتان آپلود کنید و وجه ویزای موردنظرتان را از طریق یکی از درگاه‌های مسترکارت، ویزا کارت و پی‌پال پرداخت کنید. پس از تأیید دریافت مدارک توسط سفارت موردنظر، برای اخذ وقت سفارت کانادا 1 ماه فرصت دارید و باید در همین مدت خود را برای انگشت‌نگاری به سفارت برسانید.
مراحل اخذ وقت سفارت کانادا

مراحل اخذ وقت سفارت کانادا

البته ثبت‌نام آنلاین برتری‌هایی نسبت به روش حضوری دارد که مهم‌ترین آن‌ها، امکان اصلاح و تکمیل مدارک در جریان ثبت‌نام است و اگر ثبت‌نام با استفاده از مشاوره کارشناسان ویزا صورت بگیرد، می‌توان امید بیشتری به اخذ ویزای کانادا داشت.

افرادی که از گرفتن وقت سفارت کانادا برای انگشت‌نگاری معاف هستند؛

با توجه به اینکه وقت سفارت کانادا تنها به منظور انگشت‌نگاری و یا تحویل مدارک به صورت حضوری است، و مورد دوم به واسطه امکان ثبت‌نام آنلاین، از اهمیت کمتری برخوردار است، انگشت‌نگاری سفارت کانادا یکی از مهم‌ترین مراحل است که تنها یک ساعت زمان می‌برد. دقت کنید که سفارت کانادا برای صدور ویزا مصاحبه‌ای با متقاضیان انجام نمی‌دهد و تنها پس از بررسی مدارک، نسبت به صدور و یا عدم صدور ویزا تصمیم‌گیری می‌کند. پس متقاضیان ویزا باید تنها به منظور انگشت‌نگاری به سفارت کانادا مراجعه کنند. با این حال عده‌ای از این مرحله معاف هستند و می‌توانند مراحل اخذ ویزا را از ایران پی‌گیری کنند؛

 • مردان و زنانی که سن آن‌ها بیشتر از 80 سال است.
 • نوجوانانی که سن آن‌ها کمتر از 14 سال است.
 • دیپلمات‌ها و کارگزاران رده بالای دولتی
 • افرادی که یک مرتبه از گرفتن ویزای کانادا باز مانده‌اند.

مدارک مورد نیاز وقت سفارت کانادا

همانطور که گفته شد، سفارت کانادا برای صدور ویزا مصاحبه حضوری ندارد و به همین دلیل متقاضیان ملزم به ارائه تمام مدارک اخذ ویزا در زمان گرفتن وقت سفارت کانادا هستند. دقت در ارائه صحیح و کامل این مدارک از واجباتی است که باید در بدو امر رعایت شود. این مدارک به شرح زیر هستند:

 • اصل پاسپورت‌های 10 سال اخیر و پاسپورت‌ کنونی که 6 ماه بیش از مدت ویزای درخواستی اعتبار داشته باشد. (پاسپورت‌ها باید امضا شده باشند.)
 • یک قطعه عکس ۴٫۵ * ۳٫۵ تمام رخ و با پس زمینه سفید (رعایت حجاب برای متقاضیان مسلمان الزامی نیست.)
 • ترجمه شناسنامه و کارت ملی متقاضی که توسط دارالترجمه رسمی تأیید شده باشد.
 • ترجمه سند ازدواج متقاضیانی که درخواست ویزای خانوادگی می‌کنند. (ترجمه رسمی و تأیید شده)
 • فرم اطلاعات فردی و خانوادگی که باید به زبان انگلیسی تکمیل شود.
 • برگه تمکن مالی متقاضی و پرینت حساب بانکی به زبان انگلیسی که توسط اداره بین‌الملل بانک مربوطه در ایران تأیید شده باشد. (دقت کنید که گردش بالای حساب بانکی از مؤثرترین داشته‌ها برای اخذ ویزای کاناداست.)
 • ترجمه تمامی سندهای ملکی به نام متقاضی (رسمی و تأییدشده توسط قوه قضاییه)
 • ترجمه رسمی و تأییدشده مدارک شغلی و کاری متقاضی؛

مدارک مورد نیاز برای صاحبان مشاغل: روزنامه رسمی، جواز کسب، آگهی تغییرات شرکت، سند ملکی و یا اجاره‌نامه تأییدشده، مدارک مربوط به نیروی انسانی

مدارک مورد نیاز برای کارمندان: نامه اشتغال به کار (سمت و تاریخ اشتغال به کار)، ترجمه رسمی فیش حقوقی ۳ ماه آخر  

مدارک موردنیاز برای بازنشستگان: ترجمه رسمی و تأییدشده حکم بازنشستگی و آخرین فیش حقوقی

 • ارائه مدارک کامل رزرو بلیط و واچر هتل (در صورت عدم داشتن دعوتنامه)
 • ارائه نامه رسمی دعوتنامه به همراه مدارک اقامتی شخص دعوت‌کننده در کانادا (اسکن PR ، پاسپورت و مدارک مالی دعوت‌کننده)
 • ترجمه مدارک اثبات خویشاوندی با شخص دعوت‌کننده در کانادا
 • ترجمه رسمی و تآییدشده گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش‌آموزان و دانشجویان

هزینه وقت سفارت کانادا

هزینه وقت سفارت کانادا

هزینه وقت سفارت کانادا

هزینه وقت سفارت کانادا برای تمام متقاضیان 100 دلار کاناداست که 85 دلار کانادا بابت هزینه انگشت‌نگاری به آن اضافه می‌شود (به جز کسانی که از انگشت‌نگاری معاف هستند). البته در صورتی که برای ویزای کانادا به صورت خانوادگی اقدام شود، هزینه انگشت‌نگاری مبلغ ثابت 170 دلار کانادا خواهد بود. مثلاً یک خانواده 3 نفره برای اخذ ویزا باید مبلغ 470 دلار کانادا را بپردازند، که 170 دلار از این مبلغ، مربوط به هزینه انگشت‌نگاری و 300 دلار مربوط به هزینه ویزا است.

پرداخت آنلاین در ثبت‌نام آنلاین وقت سفارت کانادا

در صورتی که از اتوماسیون آنلاین برای ارسال مدارک و اخذ وقت استفاده می‌کنید، ملزم به پرداخت هزینه‌های وقت سفارت کانادا از طریق درگاه‌های جهانی، همانند مستر، ویزا و پی‌پال هستید. پرداخت هزینه‌ها باید در همان زمان اخذ وقت صورت بگیرد و از این نظر مقتضی‌ست که پیش از شروع روال ثبت‌نام و آپلود مدارک، چاره‌ای در مورد آن اندیشیده شود. معمولاً کارگزاران رسمی ویزا و وقت سفارت که در ایران مشغول فعالیت هستند، این پرداخت‌ها را به راحتی انجام می‌دهند و نیازی به نگرانی در مورد این مرحله نیست. به همین خاطر توصیه می‌شود که در صورت عدم دسترسی به یکی از درگاه‌های بین‌المللی، پیش از آغاز مراحل به یکی از کارگزاران رسمی ویزا مراجعه کنید.

وقت فوری سفارت کانادا

تجربه نشان داده است که برای اخذ وقت سفارت کانادا، دست کم به 40 روز زمان نیاز است؛ این بدان معنی‌ست که متقاضیان ویزای کانادا، حتی برای تجربه یک سفره چند روزه به این کشور، مجبور به هدر دادن بازه 2 ماهه‌ای برای اخذ ویزا هستند. چرا که باید به آن 40 روز، مدت زمان دیگری را هم برای دریافت پاسخ ویزا کنار گذاشت. در این میان عبارت آشنای «وقت فوری سفارت کانادا» که متقاضیان سفر به کانادا با آن آشنا هستند، تنها راه‌حل این مشکل بزرگ به شمار می‌رود. اما این عبارت به چه معناست؟

همانطور که پیش‌تر در مورد مراحل اخذ وقت سفارت کانادا حرف زدیم، سفارت‌خانه‌های این کشور، علاقمند به حضور حداقلی متقاضیان در نظام بروکراتیک اخذ ویزا هستند؛ بدین معنا که ترجیح می‌دهند، شخص متقاضی در دریافت ویزا خبره باشد و یا این کار را به یکی از خبرگان امر سپرده باشد. به همین دلیل کارگزاران ویزا و آژانس‌هایی که سابقه همکاری با سفارت‌خانه‌های کانادا را دارند، برای اخذ وقت سفارت در اولویت قرار می‌گیرند.

این کارگزاران می‌توانند مدت زمان اخذ ویزا را تا حدود زیادی کاهش دهند و دیده شده که بعضی از متقاضیان در راستای کمک گرفتن از این مؤسسات، توانسته‌اند در مدت زمانی 2 هفته‌ای به ویزای موردنظرشان دست پیدا کنند. از طرفی همانطور که گفته شد، درخواست مشاوره و کمک از این مؤسسات می‌تواند آگاهی متقاضی را نسبت به تکمیل فرم‌ها و مدارک بالا ببرد و همین امر سبب می‌شود که مسیر اخذ وقت سفارت کوتاه شود.