وقت سفارت آمریکا

وقت سفارت آمریکا

وقت سفارت آمریکا

ایرانیان زیادی برای اخذ ویزای آمریکا اقدام می‌کنند؛ اما فقط عده کمی از آن‌ها موفق به طی کردن مراحل دشوار اخذ وقت سفارت آمریکا و دریافت ویزای این کشور می‌شود. در مورد انواع ویزای آمریکا در صفحه جداگانه‌ای توضیح داده شده است و این بحث انحصاراً به وقت سفارت این کشور اختصاص دارد. نوع ویزای درخواستی، هیچ تأثیری در روند درخواست وقت سفارت ندارد و تنها در مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای آمریکا تأثیر می‌گذارد. آمریکا از آن دست کشورهایی‌ست که وقت سفارت را برای انجام مصاحبه حضوری صادر می‌کند و به مانند وقت سفارت انگلیس و کانادا، به بررسی مدارک و انگشت‌نگاری اکتفا نمی‌شود! یعنی آفیسر ویزا، دیالوگی هم در مورد اطلاعات مدارک و پی‌بردن به قصد اصلی متقاضی از سفر به آمریکا، با او برقرار می‌کند. یعنی علاوه بر اهمیت تکمیل هوشمندانه مدارک برای گرفتن وقت، در روز مصاحبه هم اقدامات هوشمندانه‌تری لازم است تا ویزای موردنظرتان بدون بروز مشکلی صادر شود. اخذ وقت سفارت آمریکا کار چندان دشواری نیست؛ اما با توجه به عدم وجود سفارت آمریکا در ایران، این مهم می‌تواند هزینه‌های اضافه‌ای را به متقاضیان ویزا تحمیل کند.

سفارت‌خانه‌های آمریکا در کشورهای واسط

سفارت خانه آمریکا

سفارت خانه آمریکا

مجبورید که وقت مصاحبه را در کشوری دیگر دریافت کنید! باز هم همسایه‌های ایران به کمک‌تان خواهند آمد؛ ترکیه، ارمنستان و امارات متحده عربی، مقصدهای مناسبی برای دریافت وقت سفارت آمریکا هستند و معمولاً ایرانیان این کشورها را برای پی‌گیری مراحل ویزا انتخاب می‌کنند. این سه مقصد از آن جهت برای ایرانیان اهمیت دارند که در صورت مثبت‌بودن پاسخ درخواست ویزا، می‌توانند از خدمات پیکاپ ویزا استفاده کنند و از رنج سفری مجدد برای مهرکردن پاسپورت‌شان خلاصی یابند. در مورد خدمات پیکاپ ویزا در صفحه ویزای آمریکا توضیحات کاملی ارائه شده است. نکته بسیار مهم دیگر این است که به جهت درخواست‌های فراوان ایرانیان برای اخذ وقت سفارت از این 3 مقصد (آنکارا، دبی، ارمنستان)، آفیسرهای ویزا به زبان فارسی تسلط دارند و متقاضیان می‌توانند در روز مصاحبه با اعتماد به نفس بیشتری به سؤالات پاسخ دهند.

فرم DS-160 ؛ اولین اقدام مهم برای اخذ وقت سفارت آمریکا

فرم DS-160

فرم DS-160

تکمیل فرم DS-160 ، اولین و مهم‌ترین اقدامی‌ست که باید در جهت اخذ وقت سفارت انجام بگیرد. متقاضیان می‌توانند فرم DS-160 فارسی را از اینجا دانلود کنند. تکمیل این فرم که یک اپلیکیشن ساده به نظر می‌آید، نیازمند موشکافی و اطلاعات بسیاری‌ست که سعی شده است به صورت کامل در اختیار متقاضیان ویزای آمریکا قرار بگیرد. دقت کنید که تمام این مراحل باید به دنبال هم انجام شوند؛

قدم اول ورود به سامانه ثبت‌نام وقت سفارت آمریکا به آدرس : https://ceac.state.gov/ceac و انتخاب نوع ویزای درخواستی است (برای دریافت اطلاعات به صفحه ویزاهای آمریکا مراجعه کنید). گزینه اول لیست ویزاها همین فرم DS-160 است و اگر علاقمند به سفرهای کوتاه مدت به آمریکا هستید، باید اقدام به تکمیل همین فرم کنید.

پس از مرحله اول، وارد صفحه جدیدی می‌شوید که باید سفارت موردنظرتان برای ارسال مدارک و دریافت وقت سفارت را انتخاب کنید. باز هم تأکید می‌شود که ارمنستان، دبی و آنکارا گزینه‌های مطلوب‌تری هستند. در قسمت پایین همین صفحه 3 گزینه وجود دارد که باید یکی از آن‌ها را برای ادامه ثبت‌نام انتخاب کنید:

 • START AN APPLICATION : به معنی شروع یک فرآیند جدید ثبت‌نام است و برای کسانی که برای اولین بار اقدام به گرفتن وقت سفارت می‌کنند، تعبیه شده است.
 • UPLOAD AN APPLICATION : به معنی دسترسی مجدد به فرمی‌ست که از قبل مشغول پرکردن آن بودید.
 • RETRIEVE AN APPLICATION : به این گزینه پس از ثبت‌نام احتیاج پیدا خواهید کرد. این گزینه زمانی به کارتان می‌آید که فرم خود را تکمیل کرده و تنها نیازمند اخذ وقت سفارت هستید. به عبارت دیگر، پس از دریافت application ID می‌توانید با انتخاب این گزینه، وقت سفارت بگیرید.

اما فرض را بر این می‌گذاریم که شما برای اولین ثبت‌نام به سامانه ثبت‌نام ویزا مراجعه کرده‌اید. در این صورت باید گزینه اول را انتخاب کنید و مراحل ثبت‌نام را آغاز کنید.

پس از انتخاب  START AN APPLICATION ، به صفحه جدیدی وارد خواهید شد که در قسمت بالای آن application ID ظاهر می‌شود. این کد را یادداشت کنید و به یکی از سؤالات Security پاسخ دهید. همچنین در همین صفحه با انتخاب زبان فارسی در قسمت Select Tooltip Language می‌توانید توضیحات فارسی هر بخش را در اختیار داشته باشید. با کلیک روی گزینه continue به صفحه بعد خواهید رفت و مراحل تکمیل فرم آغاز خواهد شد.

اطلاعات فردی، اطلاعات تماس، اطلاعات پاسپورت، اطلاعات نوع سفر (ویزای موردنظر)، اطلاعات همراهان، اطلاعات دعوتنامه (از فردی ساکن آمریکا یا سازمان و ارگانی در آمریکا)، اطلاعاتی هستند که در بدو امر به آن‌ها نیاز دارید و باید با دقت تکمیل شوند.

در بخش‌های بعدی اطلاعات خانوادگی، اطلاعات همسر، اطلاعات شغلی و تحصیلی و میزان درآمد قرار دارند که بدون شک برای تکمیل آن‌ها احتیاج به مشورت با کارشناسان امر ویزا خواهید داشت.

پس از این مراحل، 5 مرحله سؤالات امنیتی را پیش رو دارید که به شرح زیر هستند:

 1. سؤالات مربوط به پیشینه رفتاری و درمانی
 2. سؤالات مربوط به پیشینه قضایی
 3. سؤالات مربوط به پیشینه امنیتی
 4. سؤالی در مورد پیشینه غیرقانونی ویزای آمریکا
 5. سؤالات مربوط به پیشینه قضایی و شهروندی در آمریکا (به کسانی اختصاص دارد که قبلاً به آمریکا سفر کرده‌اند.)
ویزای آمریکا

ویزای آمریکا

پس از این مرحله، نوبت به بارگذاری عکس می‌رسد که یکی از مهم‌ترین مراحل در ثبت‌نام وقت سفارت آمریکا محسوب می‌شود. عکس شما باید ویژگی‌های زیر را دارا باشد:

 • سایز عکس 5*5 ، با پس زمینه سفید
 • 600*600 پیکسل رزرلوشن
 • فایل JPEG با حجم کمتر از 240 کیلو بایت

در صورتی که مشکلی در بارگذاری تصویر وجود نداشته باشد، سیستم ثبت‌نام پیغام pass می‌دهد و شما می‌توانید در مرحله بعدی عکس خود را confirm  کنید.

در مرحله بعد، فرم کلی ثبت‌نام و تمام اطلاعاتی که از ابتدا در فیلد‌های مختلف وارد کرده‌اید به نمایش در می‌آیند تا در صورت مغایرت با واقعیت تصحیح شوند.

پس از آن به صفحه Sign and Submit Application خواهید رسید و باید به سؤالی با این مضمون پاسخ دهید که آیا در روند ثبت‌نام تنها بوده‌اید یا از کسی کمک گرفته‌اید؛ بهتر است که در مورد جواب این سؤال صادق باشید، چرا که ممکن است در روز مصاحبه اعتماد به نفس خود را از دست بدهید.

مرحله آخر Confirmation است که فرم عکس‌داری را به شما تحویل می‌دهد؛ این فرم که حاوی اطلاعات شماست باید در روز مصاحبه همراهتان باشد. لذا بهتر است که در همین مرحله اقدام به پرینت و یا ذخیره کردن آن با استفاده از گزینه Print Application کنید.

تکمیل فرم و ثبت‌نام شما به پایان رسیده است و باید به سایت سفارت‌خانه‌ای که در ابتدا انتخاب کرده‌اید مراجعه کنید و پس از پرداخت هزینه ویزا، اقدام به اخذ وقت سفارت کنید.

هزینه وقت سفارت آمریکا برای ویزاهای مختلف

 • ویزاهای نوع B , C-1 , D , F , I , J , M , TN/TD , T , U
 • $160
 • ویزاهای نوع H , L , O , P , Q , R
 • 190$
 • ویزای نوع E (سرمایه‌گذاری)
 • $205
 • ویزای نوع K (نامزدی)
 • $265

گفتنی‌ست که این هزینه‌ها باید پیش از اخذ وقت سفارت پرداخت شوند تا وقت مصاحبه برای شما صادر شود.

هزینه وقت سفارت آمریکا

هزینه وقت سفارت آمریکا

همانند سایر مراحل پیش از مصاحبه ویزای آمریکا، پرداخت این هزینه‌ها هم باید به صورت آنلاین انجام شود؛ برای گذراندن مرحله پرداخت هزینه، متقاضی ویزا باید به یکی از راه‌های پرداخت آنلاین بین‌المللی، نظیر مسترکارت، ویزا کارت و یا پی‌پال مجهز باشد. تا پیش از پرداخت هزینه‌ها، وقت سفارت صادر نخواهد شد و در صورتی که به این درگاه‌ها دسترسی ندارید، با یکی از کارگزاران ویزا در این مورد هماهنگ شوید. توجه کنید که پرداخت هزینه، حیاتی‌ترین بخش در مسیر اخذ وقت سفارت آمریکاست و پیش از گذر از این بخش، درخواست شما فاقد اعتبار است.